"To je značilnost vere: Bogu dati vse! To je tudi smisel vseh daritev: zanesti se nanj. Brez tega noben dar nič ne pomeni. "B. sl. Alojzij Kozar

SVEČNICA

nedelja, 03.02.2019

Svečnica, ki jo obhajamo drugega februarja, je pri nas zadnji dan božičnega časa.

V katoliški Cerkvi 2. februarja praznujemo praznik Jezusovega darovanja v templju, ki ga obhajamo štirideset dni po božiču, praznik pa je dobil tudi ime svečnica, ker na ta dan po stari navadi po cerkvah blagoslavljamo sveče.

Tudi v naši župniji Ljutomer, je na ta dan pri vseh svetih mašah, potekal blagoslov sveč.

Blagoslovitev sveč za cerkveno obredje in sveč vernikov je na svečnico pred mašnim opravilom. Verniki prižgo sveče, duhovnik zmoli molitev blagoslova, pokropi sveče z blagoslovljeno vodo ter jih pokadi s kadilom.

Sveči, blagoslovljeni na svečnico, se pripisuje posebno moč, ljudje jo zato  imajo doma spravljeno in vedno pri roki, da jo prižgejo pri umirajočem.

Na Slovenskem je še vedno lepa navada, da do tega dne domove krasijo božične smrečice, gotovo pa jaslice, ki pa jih je prav na svečnico treba razdreti, o čemer pojo tudi nekatere svečniške kolednice.

Praznik je na Slovenskem že dolgo zasidran kot del cerkvenega leta, saj tega dne obhajamo spomin Marijinega očiščevanja, pa tudi njenega srečanja s Simeonom. Bogoslužno ime praznika je Jezusovo darovanje. Ko je Marija štirideseti dan po rojstvu Odrešenika smela priti v tempelj, je tam srečala častitljivega starčka Simeona, ki je spoznal, da je dete v njenem naročju Mesija.

Danes obhajamo svečnico predvsem kot praznik luči pred nastopom tako imenovanih svetnikov. Obhajamo jo v dneh, ko so dnevi že malenkost daljši in je že slutiti pomlad, ki prinaša več luči, po kateri so nekdaj hrepeneli vso dolgo zimo. Tako, kot je starček Simeon v templju v slovitem spevu spregovoril o ?luči v razsvetljenje poganov?, je sveča v cerkvi na ta dan prispodoba Mesije, ki razsvetljuje človeštvo.

Sveča ima velik simbolni pomen; ponazarja prazničnost in razsvetljenje teme duha ter nas kristjane opominja, da moramo biti otroci luči. Naj bodo na praznik Jezusovega darovanja, goreče sveče, tudi za nas simbol tiste luči, ki odrešuje vse naše življenjske poti.

četrtek, 11.07.2019 - nedelja, 21.07.2019

KRIŠTOFOVA NEDELJA

V nedeljo, 21. julija 2019, bo pri vseh svetih mašah blagoslov voznikov in vozil, saj obhajamo Krištofovo nedelja. Vaši darovi bodo namenjeni za potrebe misijonarjev pri njihovem delu. več ...