"Kristus bo prišel, da dokončno odpravi vse hudo in bo zavladalo božje kraljestvo pravice in ljubezni. Prizadevajmo si, da bomo med dobrimi." B. sl. Alojzij Kozar

VELIKI ČETRTEK

nedelja, 21.04.2019

Na veliki četrtek, 18. aprila 2019, smo pri večerni sveti maši, kristjani iz ljutomerske župnije, v župnijski cerkvi sv. Janeza Krstnika, praznovali postavitev dveh zakramentov: evharistije in mašniškega posvečenja.

Jezus je pri zadnji večerji, ko je s svojimi učenci obhajal velikonočno (pashalno) večerjo, blagoslovil kruh in vino ter ju dal jesti in piti učencem. Katoličani in številni drugi kristjani verujemo, da je Jezus kruh spremenil v svoje telo in vino v svojo kri. Zato nam ti prvini pomenita Jezusovo realno navzočnost med nami in ju častimo z vsem spoštovanjem.

Veliki četrtek zato velja za ustanovitveni dan evharistije, ko je Jezus daroval prvo evharistično daritev ali mašo. Obenem je postavil zapoved medsebojne ljubezni, kar je simbolično udejanjil z umivanjem nog učencem.

Po koncu maše je župnik Goran Merica, v spremstvu msgr.Izidorja Veleberija in kaplana Borisa Kučka in ministrantov, prenesel monštranco in posvečene hostije, ki predstavljajo Jezusa samega, iz tabernaklja na posebno mesto, oziroma v tako imenovano ječo, ki predstavlja Jezusovo trpljenje v vrtu Getsemani.

Nato smo ostali pri Jezusu nekaj časa v molitvi.

Foto in zapis: Nuša Novak