"Kristus bo prišel, da dokončno odpravi vse hudo in bo zavladalo božje kraljestvo pravice in ljubezni. Prizadevajmo si, da bomo med dobrimi." B. sl. Alojzij Kozar

VELIKI PETEK

nedelja, 21.04.2019

Na veliki petek, 19. aprila 2019, smo se Kristjani župnije Ljutomer, spominjali Jezusovega trpljenja in smrti na križu. Simbolika velikega petka predstavlja namero in razpoloženje, da se v odpovedi odpremo in postanemo bolj razpoložljivi za Božjo milost in spreobrnjenje srca.

Veliki petek je edini dan v cerkvenem letu, ko ni maše. Pri bogoslužju ob 19.00 uri, ko smo v župnijski cerkvi obhajali spomin na Jezusovo smrt na križu, smo molili križev pot. Med obredi velikega petka beremo pasijon ali poročilo o Jezusovem trpljenju iz Janezovega evangelija, častimo križ v znamenje hvaležnosti in spoštovanja ter med drugim prosimo za sodobno družbo in njene voditelje, za drugače verujoče in neverujoče, za cerkvene potrebe ter za odnose z judovsko skupnostjo. Ob koncu je bil obhajilni obred. Že posvečene hostije, ki so bile prinešene iz ječe, kamor jih je župnik Goran Merica odnesel na veliki četrtek, so bile po zaključku obreda odnešene na novo mesto, tokrat v t. i. Božji grob.

Čeprav ima veliki petek noto žalovanja, ne smemo spregledati, da imata svoj smisel tudi veselje in upanje. Tudi na ta dan, tako kot na cvetno nedeljo, naj bi prevladovala misel na Kristusovo zmago. To kaže tudi rdeča mučeniška barva, ki jo uporabljamo pri bogoslužju in spominja na zmago, zaradi katere ima mučeništvo svoj pomen. V katoliški Cerkvi na veliki petek velja strogi post.

Foto in zapis: Nuša Novak