"Kristus bo prišel, da dokončno odpravi vse hudo in bo zavladalo božje kraljestvo pravice in ljubezni. Prizadevajmo si, da bomo med dobrimi." B. sl. Alojzij Kozar

NEDELJA BOŽJEGA USMILJENJA in 3. VELIKONOČNA NEDELJA

torek, 30.04.2019

Bela nedelja – nedelja Božjega usmiljenja

Ime bela nedelja (lat. Dominica in albis) izvira iz starokrščanskih časov, ko so novokrščenci, ki so prejeli zakrament sv. krsta med velikonočno vigilijo, ves teden po veliki noči prihajali k bogoslužju v belih oblačilih. Uporaba belih oblačil, ki so znamenje čistosti, je izpričana od 4. stoletja, poseben pomen pa so dobila v 17. stoletju, ko so jezuiti na nedeljo po veliki noči uvedli skupinsko prvo obhajilo. Bela barva ima v bogoslužju močen simboličen pomen; je seštevek vseh barv mavrice, polnost nerazlmoljene svetlobe, izraža začetek in konec, polnost in praznino.

Nedelja Božjega usmiljenja

Sveti papež Janez Pavel II. (1978–2005) je 30. aprila leta 2000 na nedeljo po veliki noči, razglasil poljsko redovnico Favstino Kowalsko za svetnico ter ob tej priložnosti določil, da se bo prva nedelja po veliki noči »odslej v vsej Cerkvi imenovala nedelja Božjega usmiljenja.«Papež se je pri tem oprl na javno razodetje, posebej na Božjo besedo te nedelje, ki nazorno govori o Božjem usmiljenju, povod pa je bilo Jezusovo razodetje sestri Favstini: »Hči moja, govori vsemu svetu o mojem neizmernem usmiljenju. Hočem, da je praznik Božjega usmiljenja zatočišče vseh duš, pribežališče vseh grešnikov. Ta dan bom razodel polnost svojega usmiljenja. Kdor bo ta dan opravil sveto spoved in prejel sveto obhajilo, bo dobil popolno odpuščanje grehov in kazni za grehe. Naj se nihče ne boji priti k meni, čeprav so njegovi grehi še tako veliki. Hočem, da praznik mojega usmiljenja slovesno obhajate prvo nedeljo po veliki noči. Povej ranjenim ljudem, da se morajo zateči k mojemu usmiljenemu Srcu in dal jim bom svoj mir. Preden pridem kot pravičen sodnik, pridem kot kralj usmiljenja. Kdor zavrne moje usmiljenje, se sam obsodi.«

Povezanost praznika Božjega usmiljenja in 2. velikonočne nedelje kaže na simbol zveze med zakramentom svetega krsta, velikonočno skrivnostjo odrešenja in Božjim usmiljenjem. S prejemom zakramenta krsta so pri novokrščenemu odpuščeni in očiščeni vsi grehi, kar predstavlja razsežnost sprave med Bogom in človekom.

ŽIVLJENJE Z ŽUPNIJO V PRIHODNJIH DNEH

· Za čiščenje cerkve skrbi sestra Jožefa s sodelavkami.

· V četrtek 2. maja začenjamo letošnjo devetdnevnico v pripravi na obhajilo.

· V tem tednu sta prvi četrtek in prvi petek v mesecu. Lepo vabljeni vsi birmanci in njihovi starši k sveti maši na prvi petek.

· 12. maja je druga nedelja v mesecu, darovanje okrog oltarja. Že v naprej se vam zahvaljujem za vašo velikodušnost in odprtost.

· V nedeljo, 5. maja bo ob 10.00 uri maša za vse žive in pokojne gasilce. Lepo vabljeni k tej sveti maši vsa gasilska društva, po maši pa na skupno druženje na župnijskem dvorišču.

· Z rednim veroukom nadaljujemo 6. maja po ustaljenem urniku.

· V nedeljo, 12. maja bomo praznovali in obhajali prvo sveto obhajilo. Slovesno sveto mašo bomo imeli ob 10.00 uri.