"Ali ni čudež, da ta mrtva zemlja hrani vse živo: toliko vrst rastlinstva, živalstva, 6 milijard ljudi. Vsak dan mora zrasti toliko hrane, da se vse to nasiti. Človek se baha, da on ustvarja, v resnici kvečjemu sadi, zaliva, pobira sadeža ? rast pa daje Bog, ki je vse ustvaril. Čudežna pomnožitev kruha v puščavi je pred našimi očmi." B. sl. Alojzij Kozar

SLAVNOSTNI OBRED UMESTITVE ŽUPNIKA GORANA MERICA

ponedeljek, 09.09.2019

V nedeljo 8. avgusta 2019 – na praznik rojstva device Marije tako imenovanega tudi »mala meša«, je bil za našo ljutomersko župnijo prav poseben praznik, saj je g. dekan Franc Režonja v imenu škofa ordinarija msgr. dr. Petra Štumpfa, ustoličil dosedanjega župnijskega upravitelja Gorana Merico za župnika župnije Ljutomer.

Sveta maša, katero je daroval dekan Franc Režonja v somaševanju župnika Gorana Merice in msgr. Izidorja Veleberija, je združila številno občestvo ljutomerske župnije ob prazničnem ustoličenju našega novega župnika v župnijo.

Obred umestitve je tako potekal pri maši ob 10. uri. Pri nagovoru je gospod dekan dejal, da je služba pastirja - duhovnika velika, pomembna in nenadomestljiva. Vendarle ni samo služba, poslanstvo, ampak je tudi služenje, vodenje k njemu, katerega besede imajo moč, da rešijo naše duše.

Župnija je tako sprejela novega župnika, kot poslanca našega škofa, v imenu katerega bo v naši župniji skrbel ne le za zidove, ampak za občestvo, kot služabnik besede našega Boga, ki odrešuje.

V pozdravnem nagovoru ob začetku svete maše je tudi župnik Goran poudaril, da bo odslej samo nadaljeval opravljanje nalog poučevanja, posvečevanja in vodstva, katere so mu bile zaupane že pred enim letom in se je nanje že tudi privadil. Poleg tega pa je lahko v tem času že dodobra spoznal svoje župljane. Še prav posebej pa je poudaril pomen duhovnikove širine srca in globine vere za oznanjevanje Jezusovega evangelija ter vodenje ljudi k Bogu. Zraven vsega tega pa izpostavil pomen sodelovanja z duhovnim pomočnikom msgr. Izidorjem Veleberijem, ki že dolgih 37 let službuje v naši župniji. Ravno toliko let, kolikor jih ima naš novi župnik g. Goran.

Zato je sprejel evangeljsko knjigo kot znamenje, da naj najprej išče pravi izvir, kot znamenje, da mora služiti Gospodu, da ga bodo lahko ljudje spoznali in se po tej besedi zveličali. Tako mi, ki smo tukaj, kot tudi tisti, ki so v stanovanjih okoli, ki so še morda bolj žejni in izmučeni, kakor mi, ki smo tu. Ta beseda prihaja za vse. Drugo znamenje so ključi tabernaklja, tega doma, kjer Bog deli usmiljenje in milosti. Da vsakdo občuti, da nas ima On neskončno rad.

Ti ključi naj ti bodo vabilo, da bo znal skrbno, preudarno in modro, predvsem pa z milostjo Svetega Duha te zaklade odklepati, odpirati in biti zraven v trenutkih milosti.

Zadnje znamenje, ki ga je župnik prejel je brevir – molitev, ki ga bo pred Gospodom opravljal za mnoge.

To je bistveno poslanstvo župnika. Tudi župljani smo pomemben gradnik našega občestva, zato se trudimo za dobro sodelovanje in opravimo svoj del poslanstva. Vsi skupaj bodimo odprti Svetemu Duhu.

Dekan je zaključil nagovor z besedami, da naj nadaljuje to, kar se dogaja v tej župniji in s svojimi talenti in sposobnostmi, ki jih ima, še doda to, da bo Božja beseda rastla, kajti samo ona ima moč, da reši naše duše in duše tistih vaših sosedov, tistih ljudi med katerimi živimo. .

Po homiliji je g. Goran s prisego obljubil spoštovanje in pokorščino ordinariju in njegovim naslednikom. Po svojih močeh bo skrbel, da se bo župljanom neokrnjeno oznanjala Božja beseda, da bo evharistija središče zbiranja vernikov, da ubogi in trpeči ne bodo pogrešali Božje tolažbe in ljubezni ter da bo pospeševal dejavno sodelovanje vernikov v odrešenjskem poslanstvu Cerkve.

Pri sveti maši so za lepo petje poskrbeli člani cerkvenega pevskega zbora Sveti Janez Krstnik. Mladi pa so sodelovali s svojimi priprošnjami.

Pred zaključkom svete maše so člani Župnijskega pastoralnega sveta in Župnijske Karitas v imenu skupin in dejavnosti, ki delujejo v župniji, izrazili novemu župniku pripravljenost na (nadaljnje) sodelovanje pri delu v župniji, županja mag. Olga Karba pa mu je zaželela prijetno službovanje in vzajemno sodelovanje z občino.

Novemu župniku je po končani sveti maši, prisrčen glasbeni sprejem ob nedeljskem slavju v prijetni senci lip pred cerkvijo, pripravil ljutomerski pihalni orkester, ki je dodal svoj pečat tej slovesnosti. Tako se je v nedeljskem opoldnevu po sveti maši, ob množici župljanov, ki se je zadržala pred cerkvijo, nadaljevalo druženje ob prijetnem klepetu, odlični domači kapljici in številnih dobrotah, ki so jih pripravile domače gospodinje.

Foto in zapis: Nuša Novak

ponedeljek, 09.09.2019 - sobota, 21.09.2019