"To je značilnost vere: Bogu dati vse! To je tudi smisel vseh daritev: zanesti se nanj. Brez tega noben dar nič ne pomeni. "B. sl. Alojzij Kozar

2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020

VELIKI ČETRTEK

petek, 10.04.2020

Na veliki četrtek, 9. aprila 2020, smo pri večerni sveti maši, katere prenos smo ob 18.00 uri lahko v živo spremljali iz naše župnijske cerkve sv. Janeza Krstnika na naši župnijski spletni strani, praznovali postavitev dveh zakramentov: evharistije in mašniškega posvečenja.

Sveto mašo je daroval naš župnik Goran Merica.

Krizmena maša na veliki četrtek je prestavljena na čas, ko se bodo razmere uredile. Vsaka škofija bo določila datum krizmene maše, kajti takrat bodo duhovniki prejeli sveta olja.

Jezus je pri zadnji večerji, ko je s svojimi učenci obhajal velikonočno (pashalno) večerjo, blagoslovil kruh in vino ter ju dal jesti in piti učencem. Katoličani in številni drugi kristjani verujemo, da je Jezus kruh spremenil v svoje telo in vino v svojo kri. Zato nam ti prvini pomenita Jezusovo realno navzočnost med nami in ju častimo z vsem spoštovanjem.

Veliki četrtek zato velja za ustanovitveni dan evharistije, ko je Jezus daroval prvo evharistično daritev ali mašo. Obenem je postavil zapoved medsebojne ljubezni, kar je simbolično udejanjil z umivanjem nog učencem.

Tudi umivanje nog, ki je že običajno dano na izbiro, se je letos opustilo. Ob koncu svete maše pa se je opustila tudi procesija z Najsvetejšim zakramentom. Najsvetejše se je shranilo v tabernakelj, običajno pa je duhovnik v spremstvu ministrantov prenesel monštranco in posvečene hostije, ki predstavljajo Jezusa samega, iz tabernaklja na posebno mesto, oziroma v tako imenovano ječo, ki predstavlja Jezusovo trpljenje v vrtu Getsemani.

Foto in zapis: Nuša Novak

ponedeljek, 20.07.2020 - nedelja, 20.09.2020

Navodila slovenskih škofov v slovenskih cerkvah v času začasne umiritve epidemije COVID-19 več ...