"Nihče naj ne dela dobro pod pritiskom, nihče naj se ne varuje zla samo iz strahu pred kaznijo, ampak vse iz ljubezni do Boga." B. sl. Alojzij Kozar

2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020

VELIKI PETEK

sobota, 11.04.2020

Na veliki petek, 10. aprila 2020, smo se Kristjani župnije Ljutomer, spominjali Jezusovega trpljenja in smrti na križu. Simbolika velikega petka predstavlja namero in razpoloženje, da se v odpovedi odpremo in postanemo bolj razpoložljivi za Božjo milost in spreobrnjenje srca.

Veliki petek je edini dan v cerkvenem letu, ko ni maše. Pri bogoslužju ob 18.00 uri smo letos preko računalnikov obhajali spomin na Jezusovo smrt na križu. Med obredi velikega petka je gospod župnik bral pasijon ali poročilo o Jezusovem trpljenju iz Janezovega evangelija, častil križ v znamenje hvaležnosti in spoštovanja ter med drugim prosil za sodobno družbo in njene voditelje, za drugače verujoče in neverujoče, za cerkvene potrebe ter za odnose z judovsko skupnostjo.

Vernike je povabil, da se mu v duhu pridružijo in zmolijo žalostni del rožnega venca oziroma molijo križev pot.

Pri obredu je župnik izrekel posebno prošnjo za bolnike, pokojne in tiste, ki se nahajajo v stanju preizkušnje.

Ta dan sta prevladovala sveta tihota in premišljevanje Gospodovega trpljenja.

Na veliki petek se ne zvoni z zvonovi (do velikonočne vigilije).

Nabirka za Sveto deželo je prestavljena z velikega petka na praznik povišanja svetega Križa (14. september 2020).

Čeprav ima veliki petek noto žalovanja, ne smemo spregledati, da imata svoj smisel tudi veselje in upanje. Tudi na ta dan, tako kot na cvetno nedeljo, naj bi prevladovala misel na Kristusovo zmago. To kaže tudi rdeča mučeniška barva, ki jo uporabljamo pri bogoslužju in spominja na zmago, zaradi katere ima mučeništvo svoj pomen. V katoliški Cerkvi na veliki petek velja strogi post.

Foto in zapis: Nuša Novak

četrtek, 30.04.2020 - torek, 30.06.2020

Navodila slovenskih škofov za vzpostavitev javnega bogoslužja v slovenskih cerkvah v času epidemije COVID-19 več ...