"Verovati v Boga, kakor ga poznamo v Stari zavezi in verovati v Jezusa Kristusa, pomeni verovati, da je vsak človek poklican k večnemu življenju." B. sl. Alojzij Kozar

2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021

VELIKI PETEK

sobota, 03.04.2021

Na veliki petek, 2. aprila 2021, smo se tudi Kristjani župnije Ljutomer, spominjali Jezusovega trpljenja in smrti na križu. Simbolika velikega petka predstavlja namero in razpoloženje, da se v odpovedi odpremo in postanemo bolj razpoložljivi za Božjo milost in spreobrnjenje srca.

Veliki petek je edini dan v cerkvenem letu, ko ni maše. Pri bogoslužju, letos seveda brez navzočnosti vernikov, smo doma vsak zase obhajali spomin na Jezusovo smrt na križu.

Župniki in duhovniki naj opravijo bogoslužje velikega petka ob 18. uri sami in brez navzočnosti vernikov, v zaprti cerkvi, v najbolj osnovni in preprosti obliki - torej brez petja in prinašanja križa v procesiji.

Pri obredu lahko duhovniki izrečejo posebno prošnjo za bolnike, pokojne in tiste, ki se nahajajo v stanju preizkušnje.

Med obredi velikega petka gospod župnik bere pasijon ali poročilo o Jezusovem trpljenju iz Janezovega evangelija ter časti križ v znamenje hvaležnosti in spoštovanja.

Pri obredu župnik izreče posebno prošnjo za bolnike, pokojne in tiste, ki se nahajajo v stanju preizkušnje.

Ta dan prevladujeta sveta tihota in premišljevanje Gospodovega trpljenja.

Vsi verniki smo povabljeni, da na ta dan zmolimo rožni venec za duhovne poklice in si preberemo ter premišljujemo dnevno Božjo besedo.

Čeprav ima veliki petek noto žalovanja, ne smemo spregledati, da imata svoj smisel tudi veselje in upanje. Tudi na ta dan, tako kot na cvetno nedeljo, naj bi prevladovala misel na Kristusovo zmago. To kaže tudi rdeča mučeniška barva, ki jo uporabljamo pri bogoslužju in spominja na zmago, zaradi katere ima mučeništvo svoj pomen. V katoliški Cerkvi na veliki petek velja strogi post.

Foto in zapis: Nuša Novak