"Veselje bo tako popolno, da bomo nesposobni za vsak občutek maščevalnosti ali privoščljivosti. Vsemu temu se polaga temelj tukaj in sedaj. Kakšno življenje, takšna smrt, kakšna smrt, taka večnost." B. sl. Alojzij Kozar

2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021

PEPELNICA

sreda, 17.02.2021

Na pepelnično sredo, katoliška Cerkev po vsem svetu začenja postni čas. Od velike noči Gospodovega vstajenja nas loči 46 dni, v tem času pa naj bi se verniki pripravili, da s Kristusom vstanemo v novo življenje.

Cerkev je ta praznik pokore uvedla po letu 1091. Na pepelnično sredo duhovniki po cerkvah opravljajo obred pepeljenja ali posipanja s pepelom. Pri tem obredu duhovnik verniku na čelo z blagoslovljenim pepelom nariše znamenje križa in ob tem izreče besede: Spreobrni se in veruj evangeliju! ali pa Pomni, človek, da si prah, in da v prah se povrneš!

S pepeljenjem se navzven pokaže notranja razpoložljivost vernika za spreobrnjenje oziroma poboljšanje življenja. Duhovniki in drugi bogoslužni sodelavci v postnem času nosijo bogoslužna oblačila vijolične barve.

Pepeljenje so poznali že v Stari zavezi, kjer zasledimo, da so se ljudje oblekli v raševino in se potresli z pepelom. Križ pa je znamenje Jezusove zmage nad smrtjo. Pepeljenje vernike spominja, da smo vsi ljudje zapisani smrti, spokornost pa je prvi korak na poti k vstajenju. Pepel je namreč znamenje minljivosti, pa tudi človekove krhkosti, saj se tudi človek po smrti spremeni v prah in pepel. Vernikom pepel pomeni znamenje pokore in prenove.

Na pepelnično sredo in na veliki petek velja strogi post, torej vzdržek od mesnih jedi.

Foto in zapis: Nuša Novak

sreda, 28.04.2021 - ponedeljek, 31.05.2021

ŠMARNICE 2021

Marijino življenje naj ne bo za nas samo zgled vere, upanja in ljubezni.  Odločimo se, da se bomo v njenem mesecu (mesecu šmarnic) vsak dan podali »na obisk« v njen dom, v Nazaret, kjer se več ...