"Kdor duhovnika kritizira, ga opravlja, tudi če je kriv, ne dela Bogu v čast, ne podpira svete Cerkve, temveč ravno narobe, razširja pohujšanje."B. sl. Danijel Halas

30. in 31. NEDELJO MED LETOM - DODATNA OZNANILA

četrtek, 31.10.2019

Leto V, November 2019, št. 22

Praznik vseh svetih in zahvalna nedelja

Na Vzhodu je Cerkev praznik vseh svetih obhajala že v 4. stoletju, prek Galije pa se je v 9. stoletju praznovanje razširilo tudi v zahodno Cerkev. Pod vplivom vzhodne Cerkve so proti koncu 6. stoletja uvedli praznik vseh mučencev tudi v Rimu, papež Bonifacij IV. pa je 13. maja leta 610 rimski tempelj Pantheon posvetil Devici Mariji in vsem mučencem. Misel o praznovanju vseh svetnikov (in ne več samo mučencev) je dobila oprijemljiv izraz, ko je papež Gregor III. (731-741) pri sv. Petru v Rimu posvetil posebno kapelo v čast Odrešeniku, njegovi Materi, vsem apostolom, mučencem in vsem svetnikom. Na praznik vseh svetih se spominjamo predvsem tistih neštetih nebeških izvoljencev, ki na zemlji njihove skrite, a pred Bogom in v resnici velike svetosti nihče ni poznal in priznal. Morda so živeli med nami, pa nismo vedeli, kaj je v njih ustvarila Božja milost. Ti so namreč znali z Božjo pomočjo tisto posvečenje, ki so ga pri krstu prejeli, v življenju ohranjati in izpolnjevati (prim. C 40). Praznik je tudi izraz vere Cerkve, da so poleg javno razglašenih in zapisanih svetnikov v koledarju svetništvo dosegli tudi drugi neimenovani možje in žene vseh časov. Praznik vseh svetih je vesel praznik, ki vlije vsako leto veliko tolažbe in poguma vsem, ki so podali na pot Kristusovih blagrov, da morejo s potrpežljivostjo in ljubeznijo zmagovati nad svojimi notranjimi in prav tako zunanjimi bridkostmi in težavami (prim C 8). To je slovesni godovni dan naših dragih, v Kristusu starejših bratov in sester, ki so dober boj izbojevali, tek dokončali, vero ohranili (prim. 2 Tim 4,7). Zdaj se radujejo v neizrekljivem in veličastnem veselju (prim. 1 Pt 1,8), s svojim zgledom svetijo tudi nam, kažejo kako priti do zmage ter nas podpirajo s svojo priprošnjo, ki je v zelo veliko oporo naši slabosti. Bogoslužje potujoče Cerkve se na ta praznik pridružuje nebeški Cerkvi in z njo vred poveličuje Gospoda, ki je vir svetosti in slava izvoljenih.

Praznik zahvale so poznala že starodavna ljudstva, ki so v znamenje zahvale in prošnje za blagoslov darovala ječmenove snope, poljedelska ljudstva pa so darovala enoletno jagnje. Z nastopom judovstva oziroma z izhodom judovskega ljudstva iz egiptovske sužnosti je zahvala dobila bogoslužni in odrešenjski pomen. Judje se tega dogodka spominjajo ob šotorskem prazniku. Praznik zahvale je dan hvaležnosti in zahvaljevanja, vendar ne le za letino in pridelke, ki jih je dala narava, ampak tudi za druge darove, npr. za spoznanje, svobodo, dobroto, dom, čas, vero. Zahvala zajema vse naše življenje – vse, kar smo in kar imamo. Cerkev z opozarjanjem na pomen zahvale in hvaležnosti Bogu, stvarstvu in ljudem prebuja in krepi osnovno razsežnost medsebojnih odnosov in jim daje novo kakovost. Najvišja oblika zahvale za kristjane je daritev maše, kjer se Bogu Očetu zahvaljujemo za vse, kar nam je podarjeno. Maša je prošnja in zahvala ob enem, zato je praznovanje zahvalne nedelje povezano z bogoslužnim obredom.

ŽIVLJENJE Z ŽUPNIJO V PRIHODNJIH DNEH

v Iskrena hvala vernikom iz Glavnega trga, Postružnikove, Starega trga, Vrtne in Volkmerjeve ulice, da so skrbeli za čistočo in krašenje cerkve v minulih štirinajstih dnevih in darovali svoj dar za cerkev. Za čistočo cerkve in krašenje skrbijo naslednjih štirinajst dni verniki iz Ormoške, Bratov Pihlar, Ob Progi, Poljska pot, Cvetlična in Vinka Megle ulic. Za zahvalno nedeljo prosi s. Jožefa za darove zemlje iz vaših rok, s katerimi boste okrasili oltarje in cerkev zunaj. Hvala za vaše darove.

v Ob misijonski nedelje ste za misijone darovali 911 eur. Hvala vam za vaš dar.

v Dobite lahko sveče Karitas. Priporočeni dar za svečo je 2 €. Sveče so pri Križevem oltarju.

v Večerne svete maše so od te nedelje naprej ob 18.00 uri. Hvala za razumevanje.

v Kot običajno ste povabljeni, da oddate spomine svojih rajnih. Napišite jih na listek, ki ga dobite na policah z verskim tiskom in oddajte v zakristiji. V mesecu novembru bomo 2 krat tedensko opravili sveto mašo po tem namenu.

v Ob obisku grobov ne pozabite tudi na duhovniške grobove.

v Ob prazniku vseh svetih bo sveta maša tudi na pokopališču ob 14. uri. Pridite k vežici in sodelujte pri sveti maši z molitvijo in petjem. Zvečer ob 17. uri pa radi pridite k skupni molitvi za vse naše drage rajne.