"Kdor duhovnika kritizira, ga opravlja, tudi če je kriv, ne dela Bogu v čast, ne podpira svete Cerkve, temveč ravno narobe, razširja pohujšanje."B. sl. Danijel Halas

28. in 29. NEDELJO MED LETOM - dodatna oznanila

torek, 15.10.2019

Leto V, Oktober 2019, št. 21

Telesna dela usmiljenja - LAČNE NASIČEVATI

Povabljeni smo k razmišljanju o delih usmiljenja, ki so v krščanskem nauku razdeljena na telesna in duhovna dela usmiljenja. V vsaki skupni je sedem del, ki nas obvezujejo k ljubezni in usmiljenju do bližnjega. V tej številki bomo premišljevali o prvem telesnem delu usmiljenja.

“Nasičevanje lačnih je skoraj vedno povezano z vstopanjem v prijateljstvo z drugim. Hranjenje je najbolj običajen in temeljni način, s katerim Jezus praznuje svoje prijateljstvo z nami. Zadnja večerja je trajno pričevanje Jezusove obljube, da bo nekega dne jedel z nami vsemi. Jezus oznanja, da je nebeško kraljesvto velika gostija. V priliki (Lk 14, 15-24) pravi, da bodo na pojedino pripeljali naključne ljudi s križišč. Ko Jezus govori množicam pričakuje, da bo svoje srečanje z njimi končal pri jedi. Učenci tega nikoli ne dojamejo in hočejo namesto tega poslušalce lačne odsloviti. Toda Jezus jih privede v svoje prijateljstvo ob mizi s svojo veličastno pomnožitvijo kruha, s katerim nasiti pet tisoč mož (Jn 6, 1-15). Poleg nasičenja čudež prinaša dodatnih dvanajst košar kot preprost namig na gostijo, ki jo bomo spet praznovali ob koncu časov, ko nas bo zbral v dvanajst Izraelovih rodov. Poznamo Jezusovo priliko o bogatinu in ubogem Lazarju (Lk 16,19-31), kjer bogatin ni prepoznal Lazarjevih potreb, čeprav je le-ta jedel drobtinice iz bogatinove mize. Lazar ni deležen bogatinovega prijateljstva. Med njima je brezno, ki ga Lazar ni bil povabljen prehoditi. Na žalost prav tako bogatin v naslednjem življenju brezna ne bo zmožen prehoditi.

Največje pohujšanje za kristjane je torej prezreti potrebe lačnih. Tesno razmerje med hrano in vključitvijo v občestvo vidimo v življenju Cerkve, ko praznujemo advent in post, ko se v prepoznavanju daru našega odrešenja poglobimo v dve vaji: postenje (da bi priznali svojo nevrednost) in dajanje miloščine (da bi bolje vključili tiste iz obrobja naše družbe). Ti dve vaji sta tako tesno povezani druga z drugo kot sta hrana in vključitev v občestvo. Ko ljudi vključimo v prijateljstvo jih vključimo v skupno rado sadov žetve.

Vsako nedeljo se zberemo ob Gospodovi mizi, da bi praznovali svoje odrešenje po Kristusovem telesu in krvi. Ko se udeležujemo tega praznovanja, se moramo vprašati, kje je Lazar, ko se zbiramo. Kajti Lazar je pri vratih. Nekako ga moramo pripeljati bliže k mizi, za njegovo dobro in za naše”.

(James Keenan DJ, Dela usmiljenja)

ŽIVLJENJE Z ŽUPNIJO V PRIHODNJIH DNEH

v Iskrena hvala vernikom iz ulic Kolodvorske, Soboške in Fulneške, da so skrbeli za čistočo in krašenje cerkve v minulih štirinajstih dnevih. Za čistočo cerkve in krašenje skrbijo naslednjih štirinajst dni verniki iz Glavnega trga, Postružnikove, Starega trga, Vrtne in Volkmerjeve ulice.

v V četrtek, 17. oktobra po večerni sveti maši, srečanje za starše letošnjih birmancev v Mojem domu. Starši lepo vabljeni, da se srečanja udeležite, kjer se bomo pogovorili o stvareh, ki čakajo vaše otroke v letošnjem letu. Veselim se srečanja z vami.

v Dobite lahko sveče Karitas. Priporočeni dar za svečo je 2 €. Sveče so pri Križevem oltarju.

v V sredo, 23. oktobra bo seja ŽPS in GS ob 19.00 uri v dvorani Karitasa. Lepo vabljeni vsi člani.

v Prihodnjo nedeljo, 20. oktobra obhajamo misijonsko nedeljo. Vaši darovi bodo namenjeni za misijone. Osrednja slovesnost misijonske nedelje bo v župniji sv. Nikolaja v Murski Soboti, s pričetkom ob 15.00 uri, ko bo molitvena ura in po molitveni uri sveta maša. Lepo vabljeni.

v V soboto, 26. oktobra bodo naši ministranti šli na škofijsko romanje ministrantov v škofijo Novo mesto.

v Iz sobote 26. na nedeljo 27. oktobra bomo pomaknili urine kazalce za eno uro nazaj, zato bodo večerna svete maše od 31. oktobra naprej ob 18.00 uri. Da bodo v zimskem času maše ob 18.00 uri smo sprejeli na seji ŽPS in GS. Hvala za razumevanje.

v Kot običajno ste povabljeni, da oddate spomine svojih rajnih. Napišite jih na listek, ki ga dobite na policah z verskim tiskom in oddajte v zakristiji. V mesecu novembru bomo 2 krat tedensko opravili sveto mašo po tem namenu.

v Hvala možem za košnjo trave okoli cerkve in župnišča. Prav tako hvala vsem ženam, ki so počistile okolico. Bog vam povrni za vaše delo.