"Ali ni čudež, da ta mrtva zemlja hrani vse živo: toliko vrst rastlinstva, živalstva, 6 milijard ljudi. Vsak dan mora zrasti toliko hrane, da se vse to nasiti. Človek se baha, da on ustvarja, v resnici kvečjemu sadi, zaliva, pobira sadeža ? rast pa daje Bog, ki je vse ustvaril. Čudežna pomnožitev kruha v puščavi je pred našimi očmi." B. sl. Alojzij Kozar

ŽUPNIJSKO ROMANJE NA TRSAT

sreda, 03.07.2019

Na praznik sv. Petra in Pavla smo se z dvema avtobusoma romarjev odpravili na romanje na Trsat. Trsát je bil včasih samostojno naselje, danes pa je del mesta Reka na Hrvaškem. Osrednja točka Trsata je bazilika svete device Marije, ki stoji na hribu 135 m nad morjem. Bazilika se imenuje tudi Cerkev blažene Device Marije na Trsatu ali tudi cerkev Trsatske Gospe in je znana romarska pot. Trsat je najstarejše in najpomembnejše Marijino svetišče na Hrvaškem. Pravijo mu tudi HRVAŠKI NAZARET.

Največja znamenitost cerkve je slika imenovana »Mati milosti« ali tudi kar »Trsatska gospa«. Sliko je podaril cerkvi papež Urban V. leta 1367. Po izročilu naj bi sliko naslikal evangelist Luka osebno. Naslikana je na cedrovo desko in razdeljena na tri polja. Od leta 1715 je slika tudi okronana.

Marijina podoba iz Brezij je bila v času vojne shranjena na Trsatu. Druge znamenitosti Trsata: Cerkev sv. Jurija, Trsatska utrdba (kaštel),Stopnice Petra Kružića.

Zaradi začetka dopustov je bila na cesti gneča, zato se nismo pridružili osrednji romarski maši pred cerkvijo, ampak smo imeli svojo sv. mašo v kapeli, kjer hranijo mnoge zahvale za uslišane prošnje. Tudi mi, romarji iz Ljutomera smo prinesli pred Marijo mnoge prošnje in tudi zahvale. Z navdušenim petjem in molitvijo smo lepo sv. mašo, ki jo je daroval naš župnik g. Goran. Po maši smo imeli čas za osebno molitev in nakup spominkov. Ob romanju smo se tudi družili ter se morda s kom srečali tudi po daljšem času. Tudi to je čar romanj, saj je sreča tudi v srečanju. Z molitvijo in pesmijo na poti na Trsat in domov, smo se spomnili mnogih, molili pa smo tudi za nove duhovne poklice. Duhovno okrepljeni smo se vrnili domov v prepričanju, da nam bo tudi Trsatska Mati božja pomagala na naših poteh življenja.

Foto: Mira Rebernik Žižek

Zapis: Marija Pušenjak